Hofstra Athletics Hall of Fame
Alphabetical Listing Of All Inductees
 
The 1959 Football Team
The 1959-60 Men's Basketball Team
The 1981-82 Women's Basketball Team
Dia Alberda (LaBella) ’82 (Women’s Basketball) 
Bob Benn ’40 (Baseball and Men’s Basketball)
Crystal Boyd ’94 (Softball)
Sy Breakstone ’40 (Football)
Lou Bronzo ’51 (Baseball)
Lou Buffolino ’41 (Football)
Irving Burton ’52 (Baseball) 
Dr. Peter Capone ’85 (Wrestling) 
Giovanni Carmazzi '00 (Football) 
Wayne Chrebet ’95 (Football) 
Stephanie Clarke ’97 (Women’s Lacrosse) 
Craig "Speedy" Claxton '00 (Men's Basketball) 
Ray Coleman ’48 (Football)
Melissa Compton-Pasko ’95 (Women’s Lacrosse and Field Hockey) 
Dr. Hillarie Cranmer ’89 (Women’s Basketball) 
Michael D'Amato '68 (Football and Men's Lacrosse) 
Elmer Demarest ’48 (Football)
Kathleen Durnin (Mikowski) '03 (Women's Lacrosse and Soccer)
Dave Fiore ’96 (Football) 
Rudy Fiorvanti '75 (Football, Men's Lacrosse and Wrestling) 
Bernie Fitzgerald ’50 (Men’s Basketball)
Francis Fusco ’49 (Wrestling)
Ed Gaffney ’70 (Men’s Soccer) 
Edith Gallagher ’90 (Field Hockey and Softball) 
Nick Gallo ’78 (Wrestling) 
Joe Gardi (Football Coach) 
Dr. Sylvia J. Giallombardo (Administrator/Coach) 
Kate Gordon-Clifford '98 (Women's Basketball) 
Bob Hiller ’76 (Men’s Lacrosse) 
Diane Hobin ’96 (Women’s Basketball, Softball and Field Hockey) 
John Irving '77 (Men's Basketball) 
Stacy Jackson ’95 (Softball) 
Fran Kalafer (Volleyball Coach) 
Liz Knauss (Irwin) ’82 (Women’s Basketball) 
Walter Kohanowich ’52 (Football, Baseball, Track, Men’s Lacrosse and Wrestling)
Terry Kosens ’63 (Football) 
Al Lahood ’56 (Football and Men’s Lacrosse) 
Rich Laurel ’77 (Men’s Basketball) 
George Luther ’52 (Men’s Basketball)
David Lynch ’52 (Track)
Lena Malinowski '99 (Volleyball)
Joseph Margiotta ’50 (Supporter) 
Phil Marino ’75 (Men’s Lacrosse) 
Robert McDonald ’50 (Football)
Nat Militzok ’48 (Men’s Basketball)
John Mills ’48 (Men’s Basketball)
Phil Mordente ’66 (Men’s Lacrosse) 
Phil Musa ’41 (Football)
Howdy Myers (Coach) 
Christine Newins '88 (Volleyball) 
Steve Nisenson ’66 (Men’s Basketball) 
Carl Orent ’55 (Men’s Lacrosse) 
Erin Ortega (Phillips) ’96 (Softball) 
Elizabeth Parisi (Parr) ’97 (Volleyball) 
Walter Petersen ’50 (Football, Baseball, Men’s Basketball and Track and Field) 
Greg Polli '86 (Baseball)
Frank Reilly ’41 (Men’s Basketball)
Connie Ricci ’52 (Baseball)
Norman Richardson '01 (Men's Basketball)
Robert Riesenberger ’49 (Baseball) 
Ed Rochford ’52 (Track)
Fred Roeber ’52 (Track)
Janet Rogler '00 (Field Hockey and Women's Lacrosse)
Harry Royle ’70 (Administrator and Coach) 
Andrew Rumpelt '86 (Baseball) 
JoAnne Russell (Women’s Soccer Coach) 
Leslie Schlegel-Danowski '91(Softball and Women's Basketball) 
John Schmitt ’64 (Football) 
Bob Schuessler ’48 (Football)
Lance Schulters '97 (Football)
James Scully ’91 (Football) 
Milton Seeley ’51 (Baseball)
Doug Shanahan '02 (Men's Lacrosse and Football)
Dr. James M. Shuart ’53 (Football and Men’s Lacrosse) 
Bill Siegel ’80 (Tennis) 
Jerry Simandl ’55 (Men’s Lacrosse) 
Alicia Smith '00 (Softball)
Dr. Nathalie J. Smith (Coach) 
Phil Sokolowski ’41 (Baseball)
Walter “Brick” Stone (Wrestling Coach and Administrator) 
Arthur Strunk ’52 (Wrestling) 
Bill Thieben ’56 (Men’s Basketball) 
Roy Triebel ’48 (Baseball)
Susan Trommer (Gades) ’86 (Volleyball) 
Willem “Butch” van Breda Kolff (Men’s Basketball Coach) 
Jeannie Walsh ’92 (Volleyball) 
Owen Walsh ’52 (Men’s Lacrosse) 
Marty Willigan ’69 (Wrestling)
Linda Wing Caruso ’78 (Field Hockey and Women’s Lacrosse)
Emil Wohlgemuth ’85 (Football)
Zak Wright ’96 (Men’s Soccer)